Блоги

“Вони ідуть”: воєнна лірика дніпрянина у вшанування пам’яті загиблих Воїнів

Віршована творчість Олексія Мазура, присвячена меморіалізації ратного подвигу захисників України та вшануванню пам'яті павших у боях.

570Переглядів

Також в його поезії – повітряні тривоги й ракетні обстріла міста.

Представлена поезія доволі сумна, радше – трагічна. Адже в ній – щемливий біль за полеглими на полі битви, данина шани українським Героям: живим і мертвим… Війна, що триває вже третій рік, проходить крізь серце всіх українців й кожен переживає її по-своєму. У автора його душевні хвилювання вилилися в рядки з акцентом на увіковіченні тих, хто заради захисту Вітчизни пожертвував найціннішим – своїм життям.

Небо цвинтаря

Прапори над нашими могилами –

Лан пшениці і небес блакить…

За країну у боях загинули,

Душу й тіло за свободу віддали.

Не болять уже смертельні рани,

Не тривожать постріли гармат.

Ми були міцніші сталі,

Військо встояло… Але зазнало втрат.

Хай пливуть над нами сірі хмари,

І летять лелеки вдалечінь.

Хай до нас приходять мами,

Щоб оплакати своїх синів.

Хоч не бачите вже більше

І не чуєте ви нас,

Наші голоси – у тиші,

Наші тіні – серед вас.

Небо цвинтаря високе,

Важке небо… мовчазне.

Ми знайшли тут вічний спокій.

Біль пройде… А пам’ять – хай ніколи не мине!

 

Я ішов

Так багато побратимів

Повернулось на щиті…

Я один із тих, хто вцілив –

Винуватий без вини.

Скільки в мене не летіло

Зусібіч смертельних стріл,

Все одно мене не вбило,

Сам не знаю, чом живий.

На моїх раменах попіл,

Бо крізь пекло я ішов.

Досі когось чую стогін,

Досі бачу чиюсь кров.

Наді мною гуло небо,

Трясло землю під ногами.

Йшов долиною і степом,

Був від втоми, наче п’яний.

Я знаходив в собі сили,

Попри біль і рвані рани.

Вовком обертався сірим,

Соколом летів крізь хмари.

Скільки вистачало куль,

Стільки ворога двохсотив.

Сам у пащі смерті був,

Але доля була проти.

Я зробив усе, що зміг

І прийшов додому…

Люба, я тобі приніс

Своє серце у долонях.

Гучно

Сьогодні знову в місті гучно,

То не гроза, не грім гримить –

Це вибухи… один за одним чутно,

Трясуться вікна… і душа тремтить.

У закутку між стінами сховались

Матусі з дітьми на руках:

Так міцно, ніжно обійнялись,

Слова даремні – все в очах.

У них тривога, смуток, відчай,

Не відпуска з лабетів страх.

Іще один лунає вибух…

Чи чути їх на Небесах?

А молитви, які шепочуть

Вуста бентежних матерів?

Маленькі серденька тріпочуть…

І знову вибух прогримів!

У небі чорний дим клубочить,

Швидких сирени за вікном –

Велике місто кровоточить,

Що височіє над Дніпром.

А між двох стін любов волає,

Веде з ракетами нерівний бій.

Біду відвести Господа благає…

Тривога вщухла? Добре. Все… Відбій.

 

Вони ідуть…

Вони ідуть – на полі битви павші,

В далеку путь… І молоді, і значно старші.

Бійців не спиниш, не вернеш назад –

Їх проводжає сяйвом зорепад.

Вони ідуть, лишаючи нам спогад

Про теплу усмішку і світлий погляд.

Про очі лагідні й хоробре серце

З гарячою жагою до звитяги в герці.

Ідуть за обрії повільною ходою –

Не склали зброю, а взяли з собою.

Пропахлі порохом і димом,

Освячені вогневим чином.

Небесне воїнство поповнило ряди –

Війною втомлене, але готове до війни.

В бою запеклому наклавши головою,

Готове стати знов до бою.

 

Марево

Може справді… може марево,

Наяву чи в забутті

Раптом, я побачив сяйво,

А у ньому – була ти.

Мабуть, ти прийшла на стогін

Чи гукнув твоє ім’я…

Одне одного ми спомин,

Одне одного луна.

Я відчув твій ніжний дотик

На скривавленім чолі.

Ти – розрада і мій спокій,

Моє небо на землі.

Твої руки притлумили

Мій пекучий в грудях біль.

Бачиш, як мене накрило –

Ворог влучив прямо в ціль.

Застилає мені очі

Чорна кіптява і дим.

Обійняти тебе хочу,

Та немає більше сил.

Як же мені пощастило

Знов побачити тебе.

Моя люба, моя мила…

В мене кров з грудей тече.

Вітер на вухо шепоче,

Що прощатися вже час.

Моє серце кровоточить,

Доля розлучає нас.

У згасаючому світлі

Тануть обриси твої…

Нехай маки в полі квітнуть –

Проросту одним із них.

 

Небесні привиди

Велике небо неосяжне,

Немов блакитний океан.

Ти корися лише відважним,

Даючи силу літакам.

Сміливі українські хлопці

На захист стали Батьківщини:

Блиснувши крилами на сонці,

У небо їхні літаки злетіли.

Було їх набагато менше,

Ніж ворогів у тім бою.

Хоробре українське серце

За землю билося свою!

Вражаючи ворожі цілі,

У попіл нищили орду.

Але самі не всі вціліли…

Немов птахи, підбиті нальоту.

Та, кажуть, хлопці не загинули –

Їх літаки раз по раз бачили над степом.

Тепер вони небесні привиди,

Узяті неосяжним українським небом.

Олексій Мазур, Дніпро 2024.

Автор також має публікації в українськомовному часописі “Ukrainian people” (Чикаго, США) та в “Українській літературній газеті”. Більше поезії – на його поетичній сторінці.

1 коментар

Залишити відповідь