Станція моніторингу якості атмосферного повітря «Зевс-2», обладнана приладами КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради (ЦЕМ), знову повернулася на мапу EcoCitу.
Про це повідомляється в пресрелізі.
«Це – референтна, сучасна станція. «Зевс-2» демонструє максимально точні результати вимірювання і передає їх на сервер», – пишуть екологи.
З початку лютого дані зі станції «Зевс-2» можна відслідковувати в реальному часі – за цим посиланням.
Відновити роботу «Зевс-2» допомогла Чеська неурядова організація «Арніка» та Чеська агенція розвитку.
«На мапі EcoCitу станція не з’являлася протягом майже трьох років. Через російське повномасштабне вторгнення Дніпропетровська обласна рада поставила на паузу фінансування роботи ЦЕМ, – повідомляється у пресрелізі. – Параметри станції відповідають нормам українського та міжнародного законодавства. Головними документами у сфері моніторингу якості атмосферного повітря є Постанова Кабінету міністрів України №827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» та Орхуська конвенція та її Протокол про реєстри викидів і перенесення забруднювачів».
Екологи нагадють, що під час війни дослідження якості повітря особливо на часі. Бойові дії негативно впливають на стан довкілля. Обстріли і російські атаки призводять до руйнувань та пожеж. Усе це залишає відбиток на якості атмосферного повітря і впливає на життя та здоров’я.
«Люди можуть бачити в реальному часі, що відбувається і реагувати. Принаймні якщо фіксується перевищення певних показників, треба зачинити вікна, не виходити на вулицю, не гуляти з дітьми», – пояснив експерт ЦЕМ Олексій Ангурець.

Станція «Зевс-2» вимірює мікропил ТЧ2,5 та ТЧ 10, діоксид азоту, чадний газ, аміак, озон, вологість, атмосферний тиск, температуру та радіаційний фон. Останній є особливо важливим показником в умовах російського повномасштабного вторгнення.
«Дніпро не так далеко знаходиться від Запорізької АЕС. Звичайно така відстань не є чинником безпосереднього впливу на ситуації в місті, але я вважаю, що мешканці Дніпра мають володіти інформацією про радіаційний стан довкілля. Це – ще один аргумент на користь виведення даних «Зевсу-2» на платформу EcoCitу», – переконаний Олексій Ангурець.
Дані зі станції дослідники зберігають для детальної обробки масивів за місяць, півроку, рік та інші проміжки часу. Це дає можливість проаналізувати, що саме стало причиною забруднення.
Відкриті дані – це ще один важіль впливу на владу. За якість повітря у Дніпрі відповідає Департамент екологічної політики міськради. При ньому працює Комісія з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря у місті Дніпро. Якщо рівень забруднення значно перевищує норму, екологи надають інформацію міській владі. На основі цих даних чиновники зможуть знайти рішення, для поліпшення ситуації.
Дані з «Зевс-2» на EcoCitу подаються в реальному часі, без фільтрів та аналізу від експертів.
«Ми зробили це свідомо, щоб люди бачили дані, як вони є. Так, «Зевс-2» – повністю сучасна станція, але на ній також бувають технічні помилки. Бо будь-яке обладнання, яким би модерновим воно не було, може мати похибки або локальні впливи. Але ми бажаємо повернути довіру населення до екологічного моніторингу, тому було прийнято рішення давати наразі дані в первинному вигляді як є», – пояснив Олексій Ангурець.
На його думку, промисловість і бойових дії мають
вплив на якість повітря в Дніпрі. Завдяки відкритому доступу до інформації, мешканці Дніпра та всі зацікавлені можуть самостійно оцінювати якість повітря у своєму регіоні та вживати необхідних заходів для захисту здоров’я.



















