Що змушує людину мистецтва, яка творила світ краси й сенсів, узяти до рук зброю? Це питання стало ключовим для команди з Дніпра, яка завершує роботу над повнометражним документальним фільмом «Воїни Світла: МИТЦІ» (режисерка Ольга Кушнірова).
Про це йдеться у пресрелізі, який отримали “Особи” від організаторів показу.
Стрічка розповідає про сімох митців, уже відомих своїми здобутками у різних галузях мистецтва, які свідомо стали на захист України. Четверо з них — дніпряни, добре відомі не лише в нашому місті, а й в Україні та за її межами.
Нещодавно команда проєкту «Воїни Світла: МИТЦІ» представила трейлери, присвячені героям стрічки.
А вже зовсім скоро відбудеться серія прем’єр української та англійської версій фільму, який одразу створюється з англійським дубляжем, щоб донести світові правду про війну в Україні та про «ненароджених для війни» мирних українців, які змушені стати до зброї, аби захистити свій дім, свій народ і своє право на творчість.
Першою прем’єрою стане показ у Дніпрі — 18 жовтня об 11:00 у кінотеатрі «Планета Кіно. Апполо».
А сьогодні ми знайомимо з героями фільму – нашими земляками з Дніпра.
Це відомий актор театру та кіно ОЛЕГ ШУЛЬГА (позивний «Артист») — один із найяскравіших і найпопулярніших акторів сучасного українського кіно. Глядачам він добре відомий за фільмами «Позивний “Бандерас”», «Червоний», «Довбуш», «Доброволець» та ролями у дніпровському театрі «Віримо!».
Олег вже не тільки дніпрянин, перед повномасштабною війною був артистом Івано-Франківського драматичного театру.
Він двічі ставав на захист України як доброволець. У 2014–2015 роках під час російсько-української війни та у 2022 році, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення. Спершу він служив у складі 60-ї окремої Інгулецької піхотної бригади, воював на Херсонщині та Бахмутському напрямку, де командував батальйонною розвідкою. Сьогодні Олег продовжує службу у 13-й бригаді оперативного призначення Національної гвардії України «Хартія».
Трейлер про героя фільму про Олега Шульгу
Ще одним відомим митцем в Дніпрі і за його межами є СЕРГІЙ БУРБЕЛО (позивний «Музей») — художник, багаторічний очільник Музею українського живопису в Дніпрі, а в останні роки – заступник директора Художнього музею нашого міста. Як художник нам він відомий своїм знаковим виставковим проєктом «Qirim», неодноразово представленому в Україні та Європі. А тепер і своїми «пророчими» картинами із зображенням потоплення крейсера «Москва», вибухів на Кримському мосту та «бавовни» в Севастополі. Символічним стало й зображення зруйнованого російською ракетою будинку в рідному Дніпрі у роботі «Печерне місто ХХІ століття».
Початок повномасштабної війни застав Сергія з дружиною за кордоном, де митець був зі своєю виставкою. Та замість залишатися в безпеці, він одразу вирушив назад у рідне Дніпро, пробираючись назустріч потокам десятків тисяч біженців, які тікали з України.
Від перших днів війни Сергій активно волонтерив: продавав картини на благодійних аукціонах для збору коштів на потреби ЗСУ, проводив арт-терапію для дружин загиблих Героїв. З 2024 року служить у лавах Збройних Сил України. Його роботи продовжують експонуватися в музеях та галереях України і світу.
Трейлер про героя фільму Сергія Бурбелу
Героєм фільму став і молодий, але вже доволі успішний письменник з Дніпра ВАЛЕНТИН ПОСПЄЛОВ (позивний «40-ий»), якого можна назвати представником нового покоління українських письменників.
Валентин починав як студент-політолог, музикант і організатор благодійних фестивалів «P.OS.PELOV-FEST» у Дніпрі. Та справжнім його покликанням стала література.
Свою першу книжку «Різанина» він написав у 18 років — вона вийшла друком у 2019 році, а в 2025 була перевидана. Потім вийшли один за одним два великих романи В. Поспєлова «Стокгольм» та «Осло» — дві частини задуманої автором «Трилогії північних міст». Книги швидко набули популярності у читачів, оскільки автор у свої 27 років має виразний стиль. Його твори поєднують непоєднуване: політику й магію, психологічний трилер і фентезі, антиутопію й фантастику. У цих історіях є і чорний гумор, і тривожні передбачення для України та світу. Сам Валентин каже: «Моя мета — налякати й попередити. Бо байдужість сьогодні обов’язково зруйнує майбутнє».
В лавах ЗСУ Валентин з 2024 року, куди пішов добровольцем, бо вважає захист України для себе зараз головним пріоритетом. Але й під час служби Валентина його книжки продовжують жити своїм життям та перевидаватись.
Трейлер про героя фільму Валентина Поспєлова
Героїнею фільму стала також Наталія Братчик (більш відома в Дніпрі і за його межами під прізвищем Онищенко, позивний «Сова») — культурологиня, мистецтвознавиця, краєзнавиця, етноспівачка, засновниця та керівниця вже легендарного фольклорно-обрядового театру «Родослав».
Вона зробила вагомий внесок у збереження та популяризацію української традиційної культури — як народна співачка і разом зі своїм колективом. Заснований нею фольклорно-обрядовий театр «Родослав» став унікальним осередком, який не лише відроджує й популяризує українські пісні та обряди, а й формує національну ідентичність.
Наталія виховала ціле покоління співаків, для яких українська пісня стала частиною внутрішнього світу й сенсом життя. Уже майже два десятиліття «Родослав» є творчою родиною для своїх учасників. До повномасштабної війни колектив був постійним учасником регіональних, національних та міжнародних етнофестивалів, гастролював Європою, де українське вокальне мистецтво здобувало щире визнання.
Як культурологиня Наталія зібрала понад півтори тисячі народних пісень Придніпров’я, десятки обрядів і звичаїв, а також створила унікальну колекцію більш ніж шістдесяти старовинних вишиванок та елементів національного строю.
Зараз Наталія – старша інструкторка з тактичної медицини та начальниця відділення. Вона готує військових і цивільних до дій у бойових умовах, під час надзвичайних ситуацій та загроз. Особливе місце у її роботі займають діти: вона навчає їх не лише пісням, а й умінню вистояти, вижити та зберегти себе.
Трейлер про героїню фільму Наталію Братчик
Одночасно команда працює над презентаційною банерною виставкою українською та англійською мовами, що розповідатиме про творчий шлях героїв фільму та супроводжуватиме його покази в Україні й за кордоном. Адже одна з головних цілей проєкту — стати інструментом культурної дипломатії, не дозволити світу «забути» чи «втомитися» від війни в Україні. А також розповісти мистецькій спільноті світу про долі їхніх колег— українських митців, які «стали воїнами, або їхнє мистецтво не стало реквіємом за Україною»…
Проєкт реалізує ГО «Краєзнавчо-культурне товариство «Д.І.Я.» (керівниця — Яна Тимошенко) у партнерстві з ТРК «Регіон» за підтримки Українського культурного фонду та завдяки внескам благодійників.
Партнером прем’єрного показу в Дніпрі виступає кінотеатр «Планета кіно. Апполо».
Раніше “Особи” також інформували: У Дніпрі стартує показ документального фільму «2000 метрів до Андріївки».























