Загалом звідти волонтери евакуювали вже дев’ять таких статуй. Як вивозили артефакти та що ще відомо про ці скульптури.
Про це повідомляє Суспільне.
Військовий Григорій Дем’янов разом з волонтерами вивіз з Донеччини 9 половецьких кам’яних баб. Останні дві статуї – жіноча та чоловіча – стояли на подвір’ї школи, розповідає він.
“Завгосп не хотів віддавати. Казав, що це все, що ви тут крадете. Намагався максимально нам перешкоджати. “Якщо ви так за них хвилюєтесь, просто візьміть і сховайте”. На це він просто розводив руками”, — сказав Григорій.
Це – вже п’ята евакуація кам’яних баб з Донеччини. Волонтер Юрій Суліма зазначив: найскладнішим було завантажити жіночу кам’яну бабу в автівку, вона важить понад 700 кілограмів.
“Їм вже не одна сотня років. І хотілося, аби й надалі люди могли на них подивитися. Ми знаємо, що відбувається у зоні бойових дій, і ми розуміємо, що якщо їх не вивезти — вони зникнуть”, — сказав волонтер.
Зазвичай такі кам’яні баби половці встановлювали парами, каже археологиня Оксана Рутковська. Їх розміщували у святилищах на вершинах курганів, ті уособлювали духів предків.
У чоловічої статуї немає нижньої частини тіла, а у жіночої – не вистачає голови. Археологиня каже: ймовірно ці артефакти пошкодили селяни ще два століття тому.
“Зазвичай вони в лісосмугах, тому що заважають сільськогосподарським роботам. Вони могли слугувати і лавочкою, ставили в паркани, спускали, влаштовували там поріг чи погріб”, — розказала фахівчиня.
Далі ці кам’яні статуї планують відреставрувати та законсервувати.
Раніше “Особи” також сповіщали: Як пройшла акція “Ніч музеїв” у Дніпропетровському історичному музеї (фото).























1 коментар